Kolana protezowe

          Przegub protezowy  jest bardzo istotnym elementem imitującym pracę ludzkiego kolana. Kolano protezowe powinno zagwarantować użytkownikowi stabilność protezy w momencie obciążenia statycznego jak również w trakcie chodu. Przegub kolanowy steruje także ruchem podudzia podczas fazy wymachu oraz powrotu do pozycji wyjściowej. Istotnym jest aby dobrać taki staw, który nadąrzy za prędkością chodu swojego użytkownika.
Podobnie jak przy stopach protezowych różnorodność przegubów jest bardzo duża, dlatego niezwykle ważną sprawą jest dobór odpowiedniego przegubu kolanowego do aktywności pacjenta, jego wymagań oraz potrzeb.


otto_bock_3r78_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin — kopia

Kolano protezowe 3R78 Ottobock zalecamy zazwyczaj dla naszych pacjentów o umiarkowanej oraz średniej aktywności. Jest to relatywnie lekki staw protezowy porównując go do innych zaawansowanych pneumatycznie przegubów. Zapewnia całkiem dobre bezpieczeństwo podczas fazy podporu na protezie nogi oraz pozwala na całkiem estetyczny chód. Pneumatyczny mechanizm pozwala nam na dopasowanie wahadłowych faz podudziowej części protezy, takich możliwości nie stwarzają kolana mechaniczne. Przegub 3R78 pozwala na zgięcie aż do 150 stopni, dzięki czemu wpływa na większą ruchomość.

obejżyj również kolana elektroniczne
 • Polecamy dla aktywności: 2-3
 • Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 150 stopni
 • Rodzaj mechanizmu: pneumatyczny-wieloosiowy

Pierwsze testy stawu kolanowego 3R78 są obiecujące. Staw działa cicho, płynnie oraz wprawia się w ruch bez większych wydatków energetycznych. Poniżej, krótki film na próbnym leju ORTOTYKA.


otto_bock_3r106_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin — kopiaStaw kolanowy 3R106 Ottobock  jest to znana od dawna, wciąż ulepszana przez inżynierów konstrukcja. Za wysoki poziom jakości pracy kolana odpowiedzialna jest jednostka pneumatyczna za pomocą której jesteśmy w stanie optymalnie dopasować ruch wyprostu oraz zgięcia stawu kolanowego do Państwa chodu. Staw stosujemy najczęściej przy amputacji na poziomie uda dla naszych pacjentów o stopniu aktywności umiarkowanej oraz średniej. Proteza nogi zaopatrzona w 3R106 pozwala na zgięcie kolana aż do 170 stopni, co znacznie zwiększa ruchomość. Istotną funkcją, o której należy wspomnieć jest adaptowanie się kolana do zmian prędkości chodu. Funkcje adaptacji do prędkości uważamy za cenną, ponieważ żyjąc aktywnie, często zdarzają nam się sytuacje wymagające narzucenia szybszego tempa kroków, gdy musimy nagle podbiec do autobusu lub dogonić naszą pociechę.

 • Polecamy dla aktywności: 2-3
 • Maksymalna waga użytkownika: 100 kg wersja 106 PRO 125 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 150 stopni
 • Rodzaj mechanizmu: pneumatyczny-wieloosiowy

  działanie_protezownia


otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancinStaw kolanowy 3R80 Ottobock  to kolejna konstrukcja umożliwiająca chód w różnym tempie co pozwala na aktywne użytkowanie protezy nogi. Stosujemy go dla aktywności użytkowników na poziomie średnim oraz wysokim. Zaawansowany rotacyjny mechanizm hydrauliczny pozwala nam na zastosowanie przegubu dla osób przy amputacji uda o wadze ciała aż do 150 kg. Hydraulika zastosowana w kolanie wspomaga schodzenie po schodach oraz schodzenie po pochylni. Istotną zaletą stawu jest wodoodporność, która pozwala na zanużenie do głębokości 3 metrów. Użytkując protezę uda z kolanem 3R80 możemy całkowicie zablokować staw co pozwoli nam na bezpieczniejsze poruszanie się po nierównościach, które ukrywa lustro wody. Zdecydowanie godny polecenia staw zarówno gdy zainteresowaniem użytkownika jest łowienie ryb jak również kiedy nachodzi nas zwykła chęć zanurzenia się w wodzie podczas pobytu na plaży.

 • Polecamy dla aktywności: 3-4
 • Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 150 stopni
 • Rodzaj mechanizmu: Hydrauliczny

 Hytrek to jednoosiowe hydrauliczne kolano z firmy PROTEOR z manualnym mechanizmem blokady zgięcia. Aluminiowo-stalowo-tytanowa bardzo mocna rama przystosowana do wagi użytkownika nawet do 150kg. Jednoosiowe kolano zostało zaprojektowane z myślą o aktywnych użytkownikach. Kompaktowa kosntrukcja kontrolowana przez bardzo wyjdajny tłok hydrauliczny, który dostosowuje pracę do bardzo wymagających użytkowników, często zminiających prędkość chodu. Zespół zaworów odpowiadająych za zgięcie i wyprost stawu kolanowego skonstruowane są w taki sposób, aby automatycznie reagować na zminę prędkości chodu użytkownika. Silny i skuteczny system blokowania kolana pod obciążeniem jest niezwykle pomocny w sytuacjach kiedy użytkownik potrzebyje pweności, że kolano nie zegnie się. Dodatkowo istnieje możliwość całkowitego zablokowania kolana – ta opcja jest pomocna w momencie przenoszenia gabarytów lub pokonywania bardo dużych nierówności terenu.proteor_hytrec_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin

 • Polecamy dla aktywności: 2-3
 • Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 120 stopni  
 • Rodzaj mechanizmu: monocentryczny hydrauliczny

 

 

 

 


ossur_streifenerder_3a1800_warszawa_kolano_protezowe_przegub_ortocentrum_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancinKolano protezowe 3A1800 zalecamy dla pacjentów o średnim i wyższym stopniu aktywności. Bezpieczny cztero-osiowy staw, w którym jako protetycy możemy dopasować fazy ruchów dolnej części protezy uda. Płynnie pracujący, relatywnie cichy staw kolanowy pozwala również na klękanie, natomiast 150 stopniowy zakres zgięcia umożliwia jazdę na rowerze! Staw posiada nowoczesną kolorystykę oraz design, który może przypaść do gustu osobą nie korzystającym z pokryć kosmetycznych.

 

 • Polecamy dla aktywności: 2-3

 • Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

 • Kąt zgięcia kolana: 150 stopni

 • Rodzaj mechanizmu: pneumatyczny-wieloosiowy

   


Dobór stawu to bardzo istotne zagadnienie w kwestii powrotu do aktywności. Sam staw jednak nie wystarczy, podstawą jest dobrze wykonany lej protezowy – np. lej, który wykonaliśmy dla Julii

 


3e80_otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancinStaw 3E80 został zaprojektowany na bazie sprawdzonego stawu 3R80. Technologia hydrauliki rotacyjnej zastosowana w obydwu stawach stwarza możliwości dla dynamicznego oraz bezpiecznego chodu. Mikroprocesor bada w czasie rzeczywistym prędkość chodu oraz położenie protezy względem otoczenia zarządzając odpowiednio rodzajem pracy oraz ustawieniami kolana. Użytkownik jest zabezpieczany przez inteligentny staw w każdej sekundzie chodu minimalizując tym samym ryzyko upadku. Staw 3E80 jest odporny na zachlapanie wodą oraz posiada kilka funkcji ustawienia, w tym tryb rowerowy.
Doskonale sprawdza się podczas chodzenia po nierównym terenie, pokonywaniu schodów, wchodzenia pod górę, schodzenia w dół czy też siadania na krześle.

 • Polecamy dla aktywności: 3-4
 • Maksymalna waga użytkownika: 125 kg
 • Rodzaj mechanizmu: elektroniczny-hydrauliczny

 


Pheon

Kolano protezowe PHEON zalecamy dla pacjentów o niskim i średnim stopniu aktywności. Bezpieczny cztero-osiowy staw, w którym jako protetyk mogę dopasować fazę wyprostu dolnej części protezy uda. Kolano protezowe posiada funkcję lekkiego zgięcia, która inicjuje ruch ludzkiego stawu kolanowego tym samym nadając protezie amortyzacji, która z kolei ma dobry wpływ na stawy użytkownika. Kolano Pheon Otto Bock stosuję również chętnie dla użytkowników o niskiej aktywności lub osób które czują się niepewnie na protezie, staw bowiem w odpowiedniej wersji posiada możliwość zablokowania i treningu na sztywnym kolanie. Jest to istotne podczas programu terapii od 1 do 2 klasy mobilności.

 • Polecamy dla aktywności: 1-2

 • Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

 • Kąt zgięcia kolana: 155 stopni

 • Rodzaj mechanizmu: pneumatyczny-wieloosiowy


total_knee_staw_ossur_vigo_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin-e28094-kopia

Kolano protezy nogi Total Knee występuje w kilku odmianach. Znajdziemy w nich wersję dla zwykłych piechurów jak również ludzi bardzo aktywnych. Bezpieczny siedmio-osiowy staw, za sprawą swojej budowy skraca odległość między protezą a podłożem podczas zgięcia kolana. Ten mały aspekt pozwala ustawić protezę na równej wysokości względem drugiej nogi. Za regulacje płynności ruchu wahadłowego kolana odpowiada w zależności od wersji hydraulika lub mechanika stawu. Za bezpieczeństwo odpowiada aspekt policentryczny, geometryczne ustawienie osi względem siebie nie pozwala na zgięcie stawu podczas odpowiedniego obciążenia protezy.

 • Polecamy dla aktywności: 1-2-3-4

 • Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

 • Kąt zgięcia kolana: 160 stopni

 • Rodzaj mechanizmu: mechaniczny-hydrauliczny-policentryczny

Poniżej przedstawiamy film z zaopatrzenia w staw Total Knee w naszej placówce. Film przedstawia pierwsze kroki pacjenta w protezie modularnej.

 


Rheo_otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancinPrzegub sterowany elektronicznie, działanie kolana zostało oparte na najnowszych osiągnięciach naukowców, którzy stworzyli oprogramowanie, dzięki któremu kolano Rheo dopasowuje swoje właściwości do chodu pacjenta w czasie rzeczywistym. Procesor oraz czujniki zamontowane w kolanie wykorzystują specjalny płyn, który reaguje na pole magnetyczne, ono zaś reguluje jego gęstość zmieniając tym samym parametry kolana. Co ciekawe, możliwe jest też ręczne ustawienie kolana za pomocą palmptopa, który łączy się rozpowszechnionym w komórkach systemem bleutooth. Kolano myśli za użytkownika protezy. Samo zmienia swoje właściwości w stosunku do prędkości chodu.

 • Polecamy dla aktywności: 2-3
 • Maksymalna waga użytkownika: 136 kg
 • Rodzaj mechanizmu: elektroniczny-płyn magnetyczny

 


4o_otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancinSprawdzona cztero-osiowa konstrukcja stawu kolanowego z wbudowaną wyrzutnią sprężynową. Kolano posiada blokadę geometryczną, podczas odpowiedniego ustawienia leja protezowego blokuje ruch zgięcia. Podczas wyprostu stwarza bezpieczną podstawę w pozycji statycznej jak również dynamicznej. Dodatkową zaletą stawu jest regulowana wyrzutnia, która wspomaga wyprost podudzia (dolna część protezy) podczas fazy wymachu oraz zwiększa bezpieczeństwo w momencie stania. Staw stosowany jest od wielu lat i wciąż gromadzi rzeszę odbiorców.

 • Polecamy dla aktywności: 1-2-3
 • Maksymalna waga użytkownika: 100-125 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 120 stopni
 • Rodzaj mechanizmu: mechaniczny-monocentryczny

sensor_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin-e28094-kopiaStaw Sensor nadaje się do szeregu poziomów aktywności. Kolano może być ustawione dla użytkowników o niskiej aktywności, którzy potrzebują maksymalnej stabilności fazy postawy, aż do użytkowników o wysokiej aktywności, którzy potrzebują funkcji stance flexion w celu zejścia po terenie pochyłym oraz po schodach. Jako protetyk do zalet zaliczam również budowę stawu, smukła konstrukcja nadaje lekki wygląd protezie nogi, ten aspekt może się spodobać zarówno żeńskiej jak i męskiej części użytkowników.

 
 • Polecamy dla aktywności: 1-4
 • Maksymalna waga użytkownika: 125 kg
 • Kąt zgięcia kolana: 120 stopni
 • Rodzaj mechanizmu: pneumatyczny-wieloosiowy

czytaj więcej o tym stawie


Posiadamy ponad sto kolan protezowych do wyboru.
Ossur, Endolite, College Park, Otto Bock, Freedom.

 

obejrzyj również kolana elektroniczne

Proteza Nogi Podudzia aktywny samorząd rechabilitacja Warszawa
Proteza Nogi Podudzia aktywny samorząd rehabilitacja Warszawa

proteza nogi,tymczasowa, wstępna, próbna, pierwsza, protezy kończyn dolnych, udowa, podudzia, pończochy kikutowe, warszawa