Protezy kończyn dolnych

Czym właściwie jest proteza nogi?

Proteza kończyny dolnej, czym właściwie jest, co się na nią składa, w jakim momencie możemy zacząć protezowanie, jakie podjąć działania w celu wykonania protezy? To kilka pytań, które często słyszymy od naszych pacjentów po amputacji. Jako, że polityka naszej protezowni bazuje na budowaniu świadomości naszych klientów postaram się pokrótce odpowiedzieć na powyższe pytania.
Jeśli lubią Państwo czytać to zapraszam do lektury jeśli niekoniecznie lub czas na to nie pozwala, polecam kontakt bezpośredni.

Proteza nogi jest to nic innego jak substytut kończyny. Główne zadania wykonywanej przez nas protezy nogi to: odzyskanie maksymalnej sprawności fizycznej oraz pozytywny wpływ na psychikę użytkownika protezy. Proteza jest to bardzo skomplikowany przedmiot ortopedyczny, który w naszej pracowni zawsze wytwarzproteza_protezownia_warszawa_cen_ortotyka_nogi_uda_udo_lej_protezowy_pół_silikonowy_liner_żelowy_komfortowy_pin_podciśnieniowy_lublin_podciśnieniowy_mas_cena_ile_kosztuje_tk_1900_2000_ossur.jpgamy indywidualnie dla każdego
użytkownika, ponieważ tak jak każdy człowiek ma inny kikut, jego wymiary, kształty czy też konsystencje tkanek, tak samo zapotrzebowania oraz wymagania co do protezy są bardzo zróżnicowane. Czas, który poświęcamy naszym podopiecznym to nieodzowny atut naszego zakładu, pozwala nam na dokładne dopasowanie protezy kończyny dolnej.

Często powtarzam (dot. amp. chorobowej), że lepsza jest dobra proteza niż chora noga. Po dobrze wykonanym oprotezowaniu można wrócić do aktywnego życia, dla niektórych będą to długie spacery, turystyka rekreacyjna, taniec, gra w tenisa natomiast dla innych przede wszystkim odzyskanie niezależności społecznej!

Proteza_podudzia_bieganie_włókno_węglowe_warszawa_legionowo_lej_protezowy

Kiedy możemy zacząć wykonywanie protezy nogi?

Do protezowania przystępujemy, gdy lekarz prowadzący oraz protetyk wyrażą na to zgodę. Zazwyczaj jest to czas który upływa do momentu wygojenia się ran. Natomiast konsultację odnośnie protezy nogi należyKalendarz przeprowadzić jak najszybciej. Pozwoli to przekazać nam cenne informacje odnośnie rehabilitacji oraz bandażowania kikuta. Kolejnym istotnym aspektem, który nakazuje nie zwlekać z konsultacją są sprawy papierkowe, niejednokrotnie aby uzyskać dodatkowe dofinansowanie do protezy kończyny dolnej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie trzeba poczekać kilka miesięcy, w tym czasie kikut dokładnie się wygoi.

Od czego zacząć, celem wykonania protezy kończyny dolnej?

Jeśli proteza będzie finansowana w całości z własnych środków, fundacji lub odszkodowania należy umówić się na konsultację, ustalić cenę i przystąpić do wykonania protezy.

proteza realizacja

Jeśli zamierzamy skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia:

Krok 1. Konsultacja protetyczna

Spotkanie z technikiem ortopedą – pozwoli określić rodzaj protezy jaką należy wykonać. Na podstawie wywiadu, badania kikuta oraz sprawności fizycznej, wspólnie ustalamy rodzaj protezy. Pozwala nam to zasugerować odpowiedni kod NFZ do wpisania przez lekarza specjalistę na wniosku NFZ.

W zależności od ustaleń oraz stanu kikuta, rozpoczynamy protezowanie lub wyznaczamy jego termin.

Krok 2. Wizyta u lekarza specjalisty (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu).

Lekarz specjalista tj. chirurg lub ortopeda wystawi odpowiednio wnioski na protezę nogi oraz pończochy kikutowe.

W tym miejscu prosimy o kontakt, podpowiemy jaki kod będzie odpowiedni dla danej amputacji np. C.014 Proteza Modularna Uda, B.006 Proteza Modularna Podudzia.

Krok 3. Podstemplowanie wystawionego wniosku w oddziale NFZ (wykaz oddziałów).

Wniosek na protezę nogi oraz pończochy kikutowe należy podstemplować w oddziale NFZ.

Krok 4. Dostarczenie wniosku na protezę nogi do protezowni.


Na jakość protezy składa się kilka głównych czynników:

Systematyka protez kończyn dolnych

Protezy dzielą się na protezy tymczasowe oraz protezy modularne.

11875204_951406664881952_8416035261228311358_o-1Proteza tymczasowa, jest to najprostsza najtańsza proteza, którą stosuje się na okres czasu od kilku do kilkunastu miesięcy. Ideą protezy tymczasowej uda lub podudzia jest przygotowanie pacjenta do protezy modularnej oraz ewentualne odchudzenie kikuta jeśli
istnieje taka potrzeba. Proteza tymczasowa nogi została wymyślona w latach 40 ze względów ekonomicznych, w tamtejszym okresie racja jej bytu miała dużo większy sens. Na dzień dzisiejszy odchodzi się od stosowania tego typu rozwiązań, ponieważ nie są to protezy komfortowe przez co istnieje możliwość zrażenia się do tematu protezowania osoby amputowanej (szczególnie osób starszych). Kolejnym wartym wspomnienia aspektem jest fakt iż na protezie np. uda korzystając ze sztywnego kolana amputowany kreuje w sobie niepoprawny wzorzec chodu. Przez złe nawyki w sposobie chodu, spowodowane używaniem protezy tymczasowej można nadwyrężyć aparat postawy ciała oraz utrudnić sobie w przyszłości dotarcie do „ładnego chodu” w protezie modularnej. Warto też wspomnieć, że przykładowo osoba starsza, która nie dysponuje już silnym aparatem mięśniowym zapewne poradzi sobie z nowoczesną lekką protezą natomiast z ciężką, sztywną i niekomfortową już niekoniecznie.

Zapraszamy również do zapoznania się z wstępną tematyką komponentów dostępną na poniższych stronach niemniej jednak najbardziej polecamy konsultacje z naszymi specjalistami.

Elementy Protez               Stopy protezowe          Protezy dla Seniorów     Bandażowanie kikuta       Kolana protezowe