Pończochy kikutowe

Pończochy kikutowe w pracowni Ortotyka:


Pończochy kikutowe
Pończochy kikutowe

Celem pończoch kikutowych jest niwelowanie otarć w leju protezy kończyny dolnej. Tym samym pończocha ochrania skórę kikuta w trakcie użytkowania protezy.

Innym zadaniem pończochy kikutowej jest uzupełnienie wolnej przestrzeni, która powstaje w związku z atrofią mięśniową kikuta. Podczas użytkowania protezy nogi, obwody kikuta mają tendencje spadkową. Jeśli w leju protezowym robi się luźno, można uzupełnić tą przestrzeń pończochą lub kilkoma pończochami. Nie zalecam przekraczać magicznej liczby 3 pończoch gdyż świadczy ona o tym iż protezę lub lej należy wymienić ze względu na znaczny brak jej dopasowania. Pończochy kikutowe nie są stosowane w przypadku lejów wykonywanych w technologii Fitvaccum, gdzie lej musi przylegać bezpośrednio do ścian leja protezy nogi.

pończocha kikutowa podudzia
pończocha kikutowa podudzia

Materiał :


Posiadamy pończochy kikutowe wykonane z różnych materiałów.

 Najczęściej stosowane są Frote lub Bawełniane. Osobiście polecamy pończochy z materiału Frote!

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pończocha kikutowa 1/2  z materiałów o różnorodnej grubości, na zdjęciu: część proksymalna jest bardzo cienka w odróżnieniu do części dystalnej.

 

Pończochy kikutowe żelowe.


Na uwagę zasługują również pończochy kikutowe wykonane z CZYSTEGO ŻELU. Żel przylepia się do skóry kikuta, niwelując w ten sposób tarcia, stwarza maksymalną ochronę wrażliwego kikuta.

Pończochy kikutowe - żelowe
Pończochy kikutowe – żelowe

Termoregulacja


 Istnieją również pończochy termolegulujące – mają one na celu zabezpieczyć kikut przed obtarciami, zmianą temperatur itp. Zastosowany materiał:  CoolMax – nowoczesne włókno poliestrowe do produkcji.

Istotne zastosowanie znajdują też cienkie pończoszki kikutowe, które

Cienka pończocha kikutowa - ochraniająca
Cienka pończocha kikutowa – ochraniająca

niwelują zużywanie się tzw. kap kolanowych oraz linerów żelowych/silikonowych – osoby, które stosują te elementy. Powinny się nimi zainteresować.

Pończocha kikutowa - nylon
Pończocha kikutowa – nylon
Dystans żelowy dla kikutów z wrażliwym szczytem
Dystans żelowy dla kikutów z wrażliwym szczytem

 WNIOSEK NA POŃCZOCHY NALEŻY SIĘ RAZ NA ROK

KODY NFZ:

Proteza podudzia: P.107
Proteza uda: P.108

Wniosek na pończochy protezowe mogą Państwo otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu oraz od lekarza specjalisty np. chirurga, ortopedy czy lekarza rehabilitacji. Od marca 2020 r. wniosku nie muszą Państwo podstemplowywać w NFZ, wszystkim zajmie się nasza pracownia. Zapraszamy.

 Pończochy kikutowe termoregulującekatalog_ortopedia-09katalog_ortopedia-08katalog_ortopedia-07katalog_ortopedia-06katalog_ortopedia-05katalog_ortopedia-04

Przed wyborem pończoch kikutowych, zawsze warto skonsultować się z naszym specjalistą. Technik podpowie jakie pończochy kikutowe będą w Państwa przypadku najlepsze.