Stopy protezowe

Stopy protezowe

W ciągu ostatniej dekady technologia i badania znacznie rozszerzyły funkcjonalność i estetykę stóp protezowych stosowanych w protezach kończyn dolnych. Obecnie osoby po amputacji mają szeroką gamę stóp, z których można wybierać. Różne modele są przeznaczone do różnych aktywności: do chodzenia, tańca i biegania po jazdę na rowerze, grę w golfa, pływanie, a nawet narciarstwa. Ciężkie drewno i materiały stalowe zostały zastąpione  lekkimi tworzywami sztucznymi, stopami metali i kompozytami z włókien węglowych.

stopa_protezowa_rush_proteza_uda_podudzia_warszawa

Podobnie jak ludzka stopa, wiele dzisiejszych stóp protezowych może przechowywać i oddawać część energii generowanej podczas chodzenia. Inne kluczowe cechy obejmują: sprężynowanie palców i pięty, które umożliwiają bardziej naturalny ruch w kostce, amortyzację, wieloosiowy obrót, regulowanie wysokości pięty i wodoodporne materiały.

Podczas doboru odpowiedniej stopy protezowej do stylu życia należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czynniki te obejmują poziom amputacji, wiek, wagę, wielkość stopy, poziom aktywności, cele i potrzeby zawodowe.

Strukturalnie stopy protetyczne można podzielić na dwie grupy: te ze sztywnym połączeniem z trzpieniem protetycznym (nie-przegubowym) oraz z mechanizmem z zawiasową kostką (przegubem). Pod względem funkcji stopy protetyczne można podzielić na następujące grupy:

 • Sztywne (sztywna kostka amortyzująca pięta SACH)
 • Elastyczne (elastyczna stopa na całej długości rdzenia)
 • Jednoosiowe (posiadające mechanizm przegubowy)
 • Wieloosiowe (posiadające ruch w więcej niż jednej osi)
 • Dynamiczne (najczęściej posiadające budowę gwarantującą zwrot energetyczny)
 • Elektroniczne (posiadające mikroprocesor odraz mechanizm zarządzający ustawieniem stopy)
 • Wodoodporne (możliwość zanurzenia w wodzie np. przy protezach kąpielowych)

  proteza kąpielowa
  Wodoodporna stopa dla protezy nogi, przydatna zarówno w domu jak i na basenie

   

fot. proteza węglowa, pacjent pracowni.
fot. proteza węglowa, pacjent pracowni.

Posiadamy w ofercie kilkadziesiąt stóp protezowych, dla każdego możemy wybrać coś odpowiedniego. Jeśli chodzi o ten segment budowy protezy nogi  prym wiodą stopy z włókien węglowych, które stosujemy w pracowni na co dzień.

 

Poniżej przedstawiamy część z naszych stóp protezowych:

 


dynadapt_proteza_stopy_asure_vari_flex_EVO_ortocentrum_warszawa_stopa_protezowa_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin_ortotyka_cenaStopa protezowa DynAdapt to sprawdzona, bardzo dobra stopa z włókien węglowych. Jej zaletą jest niska waga, duża rozpiętość pod względem wytrzymałości oraz zgrabny profil. Dzielona na całej długości stopa DynAdapt zapewnia multi-osiowość, dzięki której dostarcza użytkownikowi protezy nogi dużo komfortu a zarazem dobrą dynamikę. Stopa  a w zasadzie jej część górna oraz dolna,  łączone są specjalną technologią klejenia co zapewnia jej lepszą żywotność niż w przypadku łączenia śrubowego, które może okazać się słabym punktem konstrukcji. Kolejną niebywałą zaletą jest gwarancja stopy, którą udzielamy na 3 lata.

Stosujemy do aktywności: 1-2-3

Maksymalna waga użytkownika: 166 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


otto_bock_1c30_warszawa_stopa_protezowa_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin_ortotyka_cenaStopa protezowa Trias 1C30 to jedna z najczęściej stosowanych stóp z włókien węglowych w naszej protezowni. Przez wiele lat znalazła upodobanie u wielu amputowanych, zarówno w protezach uda jak i podudzia. Co można powiedzieć więcej o nowej edycji stopy Trias? Łączy ona w sobie innowacyjną konstrukcje jak również ciekawe wzornictwo. Podwójnie łączone płytki z włókna węglowego wspomagają sprężynowanie stopy oraz biorą udział w tłumieniu wstrząsów, które są towarzyszem każdego kroku. Włókno węglowe poddaje się w momencie obciążenia protezy, magazynując w sobie energię, którą następnie zwraca nam w momencie ostatniej fazy chodu.

Stosujemy do aktywności: 2-3

Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


 Jeśli interesuje Cię któraś z naszych stóp 
zorganizujemy czas abyś mógł ją przymierzyć i wypróbować


otto_bock_Axtion_warszawa_stopa_protezowa_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin_ortotyka_cena

Stopa protezowa Axtion 1E56, dotychczas znalazła zastosowanie u naszych podopiecznych uprawiających sporty takie jak tenis ziemny, stołowy oraz koszykówka lecz z pewnością zakres jej zastosowań w sporcie jest zdecydowanie szerszy. Istotną cechą stopy protezowej Axtion jest fakt iż oprócz uprawiania sportu, można z niej komfortowo korzystać (chodzić) na co dzień. Stopę zazwyczaj stosujemy w protezach kończyn przy amputacji uda oraz podudzia. Stopę węglową 1E56 stosujemy dla ludzi średnio i bardzo aktywnych.

Stosujemy do aktywności: 2-3

Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


otto_bock_e57_lo_rider_warszawa_stopa_symea_syme'a_sajma_protezowa_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin_ortotyka_cena

Stopa 1E57 zwana Lo Rider stworzona z myślą o amputacji wg metody Syme’a. Zaawansowana stopa z włókien węglowych stwarza możliwości powrotu do aktywności. Dynamiczna oraz lekka konstrukcja daje efektywny zwrot energii. Dzięki przemyślanej budowie pozwala na swobodne zmiany prędkości chodu. Stosujemy ją do wagi 100 kg oraz dla aktywności średniej jak również wysokiej.

Stosujemy do aktywności: 2-3

Maksymalna waga użytkownika: 100 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


Asure stopa z węgla

Stopa protezy nogi Fex-Foot Asure to stopa od dawna stosowana w nasze pracowni ze względu na swoje właściwości oraz wytrzymałość znajduje uznanie w naszych oczach jak również w oczach użytkowników protez. Zaprojektowana z myślą o użytkownikach mało i średnio aktywnych, sprawdza się również u części osób bardziej aktwnych. Stopa protezowa z włókien węglowych posiada dość długi rdzeń, odpowiadający za zwrot energii jak również aktywną piętę.

 

Stosujemy do aktywności: 1-2-(3)

Maksymalna waga użytkownika: 136 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


ossur_asure_vari_flex_EVO_ortocentrum_warszawa_stopa_protezowa_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin_ortotyka_cena

Vari – Flex EVO stopa wykonana z włókien węglowych, która znalazła rzeszę fanów wśród naszych pacjentów. Stopa zapewnia ekskluzywne połączenie komfortu oraz dynamiki. Jest lekka, łatwa w obsłudze oraz pozwala całkiem dobrze wykonać pokrycie kosmetyczne protezy. Użytkownicy zazwyczaj określają poziom zaufania i bezpieczeństwa stopy na bardzo wysoki. Dzielona na całej długości stopa Vari-Flex pozwala na jeszcze bardziej komfortowy chód szczególnie po nierównościach dzięki niezależnie pracującym dwóm częścią rdzenia węglowego! Istotną własnością Vari-Flex’a jest dopuszczalny limit wagowy aż do 166 kilogramów.

 

Stosujemy do aktywności: 1-2-3

Maksymalna waga użytkownika: 166 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


Na poniższym filmie stopa Vari-Flex EVO zastosowana w protezie Damiana (obecnie ma już 5 lat). Na ładny, wygodny chód oraz trwałość stopy wpływa odpowiednie osiowanie, bez którego stopa może zużyć się bardzo szybko.kintera_freedom_innovations_stopa_z_wlokien_weglowych_wlokna_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin-e28094-kopia

Stopa protezowa KINTERA to jedna z niewielu stóp protezowych z włókna węglowego, które posiadają przegub osiowy.
Na tle konkurencji wyróżnia się  możliwością zgięcia grzebietowego oraz podeszwowego imitując w ten sposób pracę ludzkiego stawu. Stopę zawsze polecamy aktywnym osobą, które na co dzień pokonują teren o zróżnicowanym podłożu. Stopa protezowa Kinteraz sprawdzi się w protezach kończyn dolnych podczas codziennego schodzenia/wchodzenia po terenie pochyłym jak również umili wędrówkę po górach. Dzięki ruchu w „kostce” zwiększy również zakres tolerancji na zmianę wysokości obcasa w bucie założonym na protezę nogi.

Stosujemy do aktywności:  2-3-4

Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe, mechanizm hydrauliczny jednoosiowy


Esprit_otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin

Stopa protezowa ESPRIT charakteryzuje się konstrukcją z włókna węglowego, która daje użytkownikowi komfort chodu, dynamikę i funkcjonalność. Oferuje ona najważniejsze walory stopy dynamicznej: doskonałą amortyzację i aktywne odbicie od podłoża. Trójpunktowy system podporu gwarantuje dobre podparcie i dopasowanie do nierówności podłoża zapewniając użytkownikowi komfort chodu i bezpieczeństwo. Niska konstrukcja stopy umożliwia zastosowanie przy długich kikutach. Jest to jedna z lżejszych stóp z włókna weglowego.

Stosujemy do aktywności: 2-3

Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


Brezee_otto_bock_3r80_warszawa_kolano_protezowe_przegub_proteza_uda_nogi_protezownia_protetyk_lublin_konstancin
Stopa protezowa BREEZE łączy w sobie dynamikę wraz z komfortem. Rdzeń wykonany z kompozytów włókna węglowego osadzony na aluminiowej piramidzie łączącej, posiada oddzielne pokrycie kosmetyczne z oddzielnym paluchem oraz miękką piętą. Niska konstrukcja stopy umożliwia dostosowanie do większej grupy pacjentów oraz zmniejsza wagę stopy. Stworzono unikatowy system spustowy dla wody w pokryciu kosmetycznym stopy. Dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na korozję idealne rozwiązanie np. dla osób biorących kąpiel w protezie. Elementy stopy zostały pokryte powłoką chroniącą przed drobnoustrojami.

Stosujemy do aktywności: 1-2-2.5

Maksymalna waga użytkownika: 125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


Posiadamy kilkadziesiąt stóp protezowych do wyboru.
Ossur, Endolite, College Park, Otto Bock, Freedom.


Stopa z włókna węglowego ossurStopa TALUX przedstawiana jest jako idealne połączenie komfortu i dynamiki. Jej odbiorcami są osoby, które od protezy wymagają bezpieczeństwa i wygody.
Jedyne w swoim rodzaju połączenie włókna węglowego i poliuretanu sprawia, że stopa z jednej strony doskonale układa się do podłoża, a z drugiej oddaje użytkownikowi sporą część zainwestowanej energii. Dzięki temu uzyskano możliwość odtworzenia płynnego anatomicznego chodu. Szczególnie użytkownicy protez przy amputacji uda docenią sposób, w jaki stopa dopasowuje sie do podłoża po postawieniu pięty na ziemi. Dzielony paluch umożliwia noszenie obuwia typu sandał.

Stosujemy do aktywności: 1-2

Maksymalna waga użytkownika: 147 kg

Rodzaj stopy: włókno węgloweglowe


Stopa proteza nogi warszawa węglowaStopa ECHELON jest połączeniem sprawdzonej konstrukcji z włókna węglowego (trójpunktowy system podporu – funkcja amortyzatora, cyrkulacja energii – aktywne odbicie od podłoża) oraz stawu hydraulicznego, który wprowadza do funkcji stopy pojęcie lepkosprężystości.
Dzięki precyzyjnym zaworom hydraulicznym możemy wyregulować opór zgięcia podeszwowego (w zakresie 6 stopni) i niezależnie zgięcia grzbietowego (w zakresie 3 stopni). Dzięki temu stopa „rozpoznaje” nachylenie terenu po jakim porusza się użytkownik i ustawia się tak, aby chód był jak najbardziej bezpieczny i wygodny. Ta funkcja jest szczególnie ważna i odczuwalna kiedy uzytkownik protezy wchodzi bądź schodzi z wzniesienia lub porusza się po schodach.

Stosujemy do aktywności: 2-3-4

Maksymalna waga użytkownika: 100-125 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe, mechanizm hydrauliczny


trustep_stopa_z_włókna_węglowego_protezowa_proteza_nogi_warszawaStopa TRUSTEP jest stopą protezy nogi o wyjątkowej konstrukcji. Poprzez zastosowanie autorskiej technologii sprawia iż jest chętnie stosowana w protezach kończyn dolnych na każdym poziomie aktywności. Dynamiczna i komfortowa, pozwala się dopasować do ciężaru i upodobań każdego pacjenta poprzez dopasowanie odpowiednich komponentów. Trustep przybliża nas bardzo do anatomicznego ruchu stopy przez co znajduje uznanie u wielu pacjentów.  To jeszcze nie wszystko stopa dodatkowo amortyzuje wstrząsy i uderzenia dzięki czemu rozładowuje siły oraz przeciążenia, nie dopuszczając ich do leja protezowego i kikuta.

Stosujemy do aktywności: 1-2-3-4

Maksymalna waga użytkownika: 136 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


Stopa proteza nogi węglowa CPI Ossur Ottobock

Stopa Celsus jest to jedna ze stóp stosowanych w protezach kończyn dolnych, której budowa jest bardzo uproszczona. Mimo nieskomplikowanej budowie dzięki technologii Intelliweave możemy uzyskać dłuższy i szybszy kontakt pięty z podłożem. Brak skomplikowanych konstrukcji przyczynia się również do niskiej wagi stopy, która wpływa na zmniejszenie wagi protezy nogi. Stosowana i doceniana zarówno przez osoby początkujące jak i doświadczonych użytkowników protezy nogi. Możliwość zastosowania w protezie uda oraz protezie podudzia.

Stosujemy do aktywności: 1-2

Maksymalna waga użytkownika: 136 kg

Rodzaj stopy: włókno węglowe


działanie_protezownia


Do każdej stopy dołączamy pokrycie kosmetyczne

Stopa protezowa proteza nogi

 

 

 

 

 


Zapraszamy na darmowe konsultacje oraz główną stronę naszego zakładu ortotyka.pl

KONTAKT