Protezy kończyn dla Aktywnych

Aktywność 

  to pojęcie bardzo względne, tym bardziej po przebytej amputacji. Dla jednego użytkownika protezy nogi, powrót do aktywności będzie oznaczał spacerowanie z rodziną zaś dla innego uprawianie sportu czy też rekreacyjną jazdę na rowerze.
Kwestia odzyskania sprawności, zależy od wielu czynników takich jak np. długość kikuta, stan zdrowia, poziom wskaźnika BMI określającego nadwagę lub niedowagę oraz wiele innych czynników składowych.

W poniższym artykule, na naszej nowej stronie prezentujemy możliwość dofinansowania protezy dla osób aktywnych.

Jest to LEKTURA OBOWIĄZKOWA!

Aktywny samorząd PFRON| Dofinansowanie protezy nogi

 

CAŁY ŚWIAT W ZASIĘGU

20170518_090740Naszym zadaniem jest zbadanie pacjenta, przeprowadzenie wywiadu i wspólne ustalenie realistycznych do osiągnięcia celów, które następnie konfrontujemy z możliwościami jakie dają nam elementy protez  kończyn, dostępne na całym świecie oraz możliwości finansowe.

Zachęcamy, do lektury pod zakładką elementy protez, w której opisujemy część komponentów oraz do zapoznania się z zakładką nasze realizacje, w której bardziej naocznie można zaobserwować ich pracę.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

Obecnie w protezach aktywnych prym wiodą leje silikonowe/żelowe, które podnoszą komfort leja protezowego oraz ponadczasowe leje fitvacuum dla protez uda ( zakładane na gołą skórę ). Wśród kolan protezowych wybór jest bardzo uzależniony od poziomu aktywności osoby po amputacji. Warto zwrócić uwagę na stawy wieloosiowe oraz kolana hydrauliczne. Jeśli chodzi o stopy protezowe, bezkonkurencyjnie wygrywają tu produkty wykonane z włókien węglowch, które tworzymy pod zamówienie. Waga pacjenta = ilość warstw włókna.

 

 

 


HYBRYDOWE ROZWIĄZANIE                        SILIKON + PODCIŚNIENIE

14482265_313777022327993_1680558335704694784_n
Lej silikonowy protezy uda

Na uwagę zasługuje również rozwiązanie hybrydowe, które łączy ze sobą zalety leja silikonowego protezy nogi z systemem podciśnieniowym, które występuje w leju fitvacuum.
Na zdjęciu po prawej stronie widać kikut ubrany w lej silikonowy. Pacjent wkładając kikut do dobrze wykonanego i dopasowanego przez nas leja protezy nogi, wypycha przez zamontowany na szczycie leja wentyl, całe powietrze tworząc w ten sposób podciśnienie.
Takie rozwiązanie w protezie kończyny dolnej stwarza bardzo dobre i pewne zawieszenie co ważne na dużej powierzchni kikuta dodatkowo ochrania kikut przed obtarciami, minimalizuje ruchy rotacyjne oraz ruchy tłokowe.

System ma wiele zalet, przeszkodą w jego stosowaniu może być cena protezy nogi z powyższym rozwiązaniem lub zwyczajnie kształt, długość czy też konsystencja tkanek kikuta.

 


STOPA WĘGLOWA W PROTEZIE NOGI

Na wyróżnienie zasługują również stopy z włókien węglowych, które poprzez swoją popularyzacje, zaczynają być elementem dostępnym dla większej grupy odbiorców.

2015-08_03-04
 Kinterra

Na dzień dzisiejszy w naszej protezowni mamy do wyboru ponad 100 stóp protezowych. Od tego jak zachowa się stopa protezowa zależy zachowanie całej protezy gdyż to właśnie ona jako pierwsza styka się z podłożem.
Stosując w protezie uda lub podudzia stopę zbyt twardą pozbawimy się amortyzacji, stosując stopę elastyczną może zabraknąć nam dynamiki. Niewątpliwą zaletą stóp węglowych jest połączenie tych dwóch właściwości, które nazywam pojęciem lepkosprężystości. Kolejną zaletą protezy nogi zaopatrzonej w stopę węglową jest zwrot energii przy każdym kroku. W zależności od tego jak zbudowana jest stopa węglowa, będzie zależało to ile energii z niej odzyskamy.

FUNKCJONALNOŚĆ

Ossur_Elation

Jak już wspominałem istnieje wiele stóp węglowych, różnią się budową, stopniem zwrotu energii oraz funkcjonalnością. Dla przykładu stopa Kinterra marki Freedom Innovations (widoczna na zdjęciu powyżej) posiada funkcję przegubu, który upodabnia pracę stopy do ludzkiego stawu skokowego. Innym ciekawym rozwiązaniem są stopy z amortyzatorami oraz stopy, w których  można regulować wysokość obcasa. Należy jednak pamiętać, że dodatkowa funkcjonalność czy to w stopach czy w kolanach protezowych niesie ze sobą wzrost wagi komponentu a tym samym protezy.

PODSUMOWANIE

Wyobraźmy sobie, że jeździmy autem bez amortyzatorów. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów auto prawdopodobnie się rozsypie. Jest w tym zawarta pewna analogia względem elastyczności stopy protezowej. Z naszym organizmem nie będzie aż tak drastycznie ale warto zadbać o to aby każdy krok był po części zamortyzowany przez  co znacznie odciąży nasze stawy oraz sprawi, że chód będzie bardziej komfortowy.

 

KONTAKT



Partnerzy

Designerska, aktywna proteza Uda, którą zbudowaliśmy na niemieckich oraz szwedzkich komponentach.

 

TAGS: proteza nogi dla osoby aktywnej aktywna samorząd na trzecim 3 poziomie aktywności